PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=526285}

Lapońska odyseja

Napapiirin sankarit
6,5 3 306
ocen
6,5 10 1 3306
Lapońska odyseja
powrót do forum filmu Lapońska odyseja

Bardzo dobra komedia

ocenił(a) film na 8

Jak nie znoszę śniegu i wydawało mi się, że 'skandynawski humor' nie może być zbyt dobry, tak film był dla mnie zachwycający. Niebanalna komedia, humor zupełnie różny od tego pokazywanego nam w polskich, czy amerykańskich komediach. Dla osoby ciekawej nowych rzeczy i dla chcącej miło spędzić 1,5h gorąco polecam.

perwerka

Ja zamierzam dopiero obejrzeć ten film.
Chciałem zapytać, skąd taki stereotyp, że skandynawski humor nie jest zbyt dobry? To znaczy jaki jest? Niezrozumiały? I dlatego nie śmieszy? To znaczy który humor, szwedzki, norweski? Duński? Jestem zwyczajnie ciekaw i chętnie przeczytam Twoją odpowiedź..

ocenił(a) film na 8
Sephiroth_Jokelainen

ze skandynawskim humorem nie spotkałam się zbyt wiele razy, może to dlatego. Jak narazie w tej okrojonej wersji nie był to dla mnie 'ubaw po pachy', poza powyższym filmem. Nie wiem dlaczego tak wieszają na nim psy.. Widziałam już w swoim krótkim, życiu trochę filmów i nie wydaje mi się, żebym nie zauważałąajakiś poważnych niedociągnięc, nie wiem... daj znać co sądzisz, jak już obejrzysz:)

perwerka

Oczywiście dam Ci znać o swoich przemyśleniach po seansie.
Po prostu urodziłem się w Finlandii i spędziłem tam 95% życia. Byłem ciekaw opinii. Nic osobistego, czy jakieś zaczepki :)
Rozumienie dowcipu polega między innymi na panujących w danym regionie stereotypach, historii kraju/regionu, kultury, zwyczajów. To miłe, że film Ciebie rozbawił. Nie każdego bawi to samo. Ale za to mnie bawi humor czeski, choć geograficznie odległy.

ocenił(a) film na 8
Sephiroth_Jokelainen

absolutnie nie odebrałam tego jako zaczepki:)
a jakie filmy finlandzkie polecasz?

perwerka

Mogę polecić kilka filmów fińskich lub szwedzkich, ale wyślę Ci prywatną wiadomość z kilkoma propozycjami do obejrzenia. Tylko ja właściwie nie oglądam komedii, generalnie bardzo rzadko, więc będą to filmy innych gatunków.

ocenił(a) film na 7
Sephiroth_Jokelainen

Pozwolę się wtrącić e ten kameralny nastrój :) Każdy człowiek jest inny i każdemu co innego się podoba. Jednemu "Lapońska odyseja" przypadnie do gustu innemu nie. Myślę że to nie ma nic wspólnego z narodowością, czy krajem pochodzenia.
Nie ma też czegoś takiego jak widz uniwersalny, jakiegoś uśrednienia do którego każdy powinien dążyć. Reakcje często mogą być i są skrajne (człowiek to bardzo chimeryczne stworzenie). W tym kontekście wysoka czy niska ocena humoru, fabuły itp nie ma żadnego znaczenia.
W filmach skandynawskich dla widza może być to ciekawe, że przerabiają pewne schematy po swojemu i nie uamerykanizowali się jeszcze do końca. Chociaż pewne kalki i tutaj można znaleźć (jak wszędzie).
Kino to z pewnością przypadnie do gustu tym, którzy znudzili się już trochę amerykanizacją (ale nawet w tej grupie ludzi są diametralnie różne podejścia).

ocenił(a) film na 8
perwerka

Ja do każdego filmu skandynawskiego podchodzę z ogromnym zapałem, uwielbiam ten rodzaj humoru i jak dotąd się nie rozczarowałam.

ocenił(a) film na 7
sagrada_g

Mam tak samo! Nordycki humor jest ciekawą odmianą po "zachodnich" komediach.

ocenił(a) film na 8
sundayborn

zdecydowanie!

ocenił(a) film na 7
perwerka

Film całkiem całkiem jak skandynawskie kino-z którym czasem się stykamy; np. rewelacyjny Millennium,
Wg. mnie to taka komedia romantyczna po fińsku:-)
Dobre, ale łosia szkoda.

Mega_filmoholic

tylko losi, tylko losi, tylko losi zal... ;D
a film jest pierwszego sortu!

perwerka

Ja chce do Laponii! Mam juz serdecznie dosyc tropikalnych upalow w Polsce!

ocenił(a) film na 8
perwerka

Historię w podobnym stylu jak w filmie przeżyłem w Polsce z bratem ciotecznym i kumplem w latach 90-tych

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones